1984
XVI UNIVERSITAT CATALANA D'ESTIU
UCE 1984

 

Dates: del 16 al 26 d'agost del 1984.

Organitzadors:
Comissió Gestora de l'UCE

Preus: Estada: 900 francs, matrícula 300 francs.

Participació:
500

UCE 1984


Seccions: 24 (Introducció als Països Catalans, Llengua elemental, Lingüística, Literatura, Sexologia, Psicologia aplicada, Ciències de l’alimentació, Folklore viu, Nous moviments socials, Sociologia, Ciència política i qüestió nacional, Economia, Agricultura, Cooperativisme, Història dels Països Catalans, Feminisme, Coneixement de la Catalunya Nord, Art, arquitectura i disseny, Música, Ciències de la natura, Geografia, Matemàtiques i informàtica, Mitjans de comunicació - premsa, cinema i vídeo - Filosofia) 8 tallers (Animació cultural als pobles, Taller juvenil, Muntanyisme, Plàstica, Esports, Confecció diari, Vídeo, Psicomotricitat) i una trobada (III Trobada sobre la recerca experimental en física i química als Països Catalans)

Professorat: Josep Lluís Carod Rovira, Ricard Serrano, Antoni Simó, Miquel Mayol, Antoni Royo, Bartomeu Carrió, Roser Latorre, Joan Borràs, Joaquim Pomares, Mercè Roca, Pere Verdaguer, Jaume Medina, Josep Maria Llompart, August Bover, Joan Alegret, Anton Espadaler, Pere Font, Frederic Boix, Anna Reig, Jep Gouzy, Carme Hernandez, Robert Roqué, Ramon Gual (fill), Maties Mazarico, Joan Miquel Paraire, Lluís Sifoner, Armand de Fluvià, Antoni Montserrat, Gabriela Serra, Carles Riera, Lluís Racionero, Jordi Estivill, Ignasi Pons, Salvador Giner, Eduard Vinyamata, Jordi Vera, Imma Tubella, Jordi Moners, Josep Guia, Vicent Belló, Emèrit Bono, Jacint Ros, Manuel Esteve, Emili Gasch, Francesc Roca, Josep Carreras, Joan Trullèn, Benet Vigo, Francesc Vernet, Albert Perez, Jaume Terribes, Marta Ferrès, Xavier Plana, Gabriel Plana, Núria Esteve, Àngel Echevarria, Josep Isern, Esperança Sans, Enric Guinot, Albert Balcells, Fèlix Cucurull, Albert Girona, Tània Fraylich, Maria Mercè Marçal, Anna Masó, Ramon Gual, Alícia Marcet, Pere Ponsich, Joan Lluís Valls, Miquela Valls, Joan Abelanet, Eliane Comelade, Joan Becat, Joan Raynal, Enric Franch, Antoni Mercader, Jordi Berrio, Lluís Bassets, Jordi Pericot, Josep Montaner, Toni Santandreu, Adolf Tobena, Juli Peretó, A. Giner Sorolla, Domènec Campillo, Antoni Lloret, Raimon Reginaldo, Enric Marco, Xavier Font, Ignasi Soriano, Julita Morró, Eva Mateu, Joan Pere Gensana, Jaume Busquets, Martina Camiade de Bons, Jaume Agustí, Lluís Marquet, Marcel·lí Perelló, Jaume Puigbó, Claudi Alsina, Laia Gonzales, Antoni Llagostera, Jaume Guillamet, Artur Amorós, Josep Maria López-Llaví, Felip Solé, Teresa Valls, Víctor Simal, Antoni Mercader, Maria Georgelim, Antoni Glory, Joaquim Auladell, Pilarín Bayès, Anna Bell, Rosa Gratacós, Ricard Solé, Francesc Prujà, Cori Roja, Joan Bordas, Manuel Cardona, Antoni Ferrer, Alfred Giner, Miquel Pericas, Josep Ribó, Carles Solà, Josep Tura, Josefina Birulés i Gonçal Mayos.

Espectacles: Pere Figueres, Teresa Rebull, Joan Pau Giné, homenatge a Xesco Boix, Concert Rock, Concert de la secció de Música, Ball Folk i Cobla "Els Únics". Cinema: Aurora de Esperanza d’Antonio Sau, Cartells d’un poble en guerra d’Ernest Blasi i Gustau Hernàndez, Los golfos de Carlos Saura, 85 anys de cinema a Catalunya d’Eugeni Anglada, Lejos de los árboles de Jacinto Esteva, L’Assemblea de Catalunya de Carles Duran, Laia de Vicenç Lluch, La normalització lingüística de Joan Solivelles i Antoni Martí, Els desesperats de Miklós Jancsó, Català a l’escola de Jordi Feliu, El príncep i l’estrella de Václav Volícek, Ocell blau d’Anna Miquel, Catalans universals d’Antoni Ribas i Què és Catalunya? de Romà Guardiet


Comissió Gestora Permanent:
Joan Alegret, Joan Ané, Jordi Berrio, Enric Franch, Tània Fraylich, Josep Guia, Miquel Mayol, Josep Lluís Pitarch, Llorenç Planes, Joaquim Romaguera, Joan Trullèn i Miquel Vidal.
Representació Territorial:
Catalunya Nord: Pere Verdaguer
Ses Illes: Joan Alegret i Josep Maria Llompart
País Valencià: Eliseu Climent i Agustí Flos
Principat: Jordi Berrio
Coordinació General: Joan Ané