1988
XX UNIVERSITAT CATALANA D'ESTIU

UCE 1988

 

Dates: del 15 al 25 d’agost del 1988

Organitzadors: Associació Universitat Catalana d'Estiu

Preus: Matrícula (550) i estada (1150): 1700 francs

Participació: 700

Cartell: Pere Joan (Mallorca)


Seccions: Cursos de formació cultural 9, seminaris 15, tallers 19 i diades 5. IV Universitat per a joves

— Cursos de formació cultural: Iniciació als Països Catalans, Iniciació a la llengua, Introducció als llenguatges artístics, Coneixement de la Catalunya Nord, Iniciació a la literatura catalana.

— Seminaris d’extensió universitària: ÀREA CIENTÍFICA (Plasmes i focs) ÀREA D’HUMANITATS ARTS I LITERATURA (Disseny, seny, malseny, Iniciació al repertori d’òpera, Escriptura. Mites i rituals, Tres poetes: Feliu Formosa, Segimon Serrallonga i Joan Vinyoli, Tècniques d’investigació històrica del cinema, Una assignatura pendent. L’ensenyament dels mitjans de comunicació audio-visuals a l’escola, Llengua i civilització, El jazz: una estètica renovadora) HISTÒRIA (Cultura àrab i cultura catalana, El règim foral basc contemporani {1839-1988}, Els "altres": marginals medievals als Països Catalans) FILOSOFIA (Introducció a Wittgenstein) ANÀLISI I TEORIA DEL NACIONALISME (Aspectes del nacionalisme. Una perspectiva sociològica, Evolució ideològica del nacionalisme català, La colonització econòmica de Catalunya, El nacionalisme espanyol a Catalunya, Els nacionalismes europeus, Problemes per a la Perestroika) LINGÜÍSTICA (Lingüística rossellonesa, Lèxic i terminologia) CIÈNCIES SOCIALS (Catalunya al cap de mil anys: Catalunya, Catalunya Nord i Andorra avui, La ciència nua {o el vestit nou de l’emperador}, L’afany de saber, Què sap la ciència?, Adéu, cientisme, Joventut i societat a la Catalunya del Nord, Aproximació a la televisió)

— Tallers: Tallers d’animació (Animació als pobles, Cançons populars {Cançons populars de la Catalunya Nord. Cànons}, Muntanyisme, Dansa, Sardanes, Festes catalanes, Esports, Castellers) Tallers d’arts (Ceràmica, Cant coral) Tallers de formació pedagògica (El llenguatge del cos, Cuina i alimentació, Psicoanàlisi de grup) Tallers de comunicació (Vídeo, Ràdio, Les figures de l’imaginal català) Tallers científics (Iniciació a la descoberta del medi: l’exemple del Conflent, Energies renovables, Socorrisme, Astronomia, Extinció del foc)

— Seminaris d’investigació: Universitat de Barcelona (Art i coneixement) Universitat Autònoma de Barcelona (La problemàtica de la traducció al català. Estat actual) Universitat de les Illes Balears (Educació ambiental) Universitat de Perpinyà (Andorra: estat, institucions i societat) Universitat Politècnica de Catalunya (Introducció a l’arquitectura contemporània) Universitat de València (Tres vessants de la física moderna)

— Conferències, debats i taules rodones: Conferències (Macià Bonaplana, el ferrocarril de Sant Joan de les Abadesses i la fallida del model d’industrialització a «l’anglesa», Policia i sobirania nacional, El melic dels catalans i el fonamentalisme a Occident, L’altra Europa) Debats generals (La dependència comunicativa als Països Catalans, L’agressió al territori als Països Catalans, Possibilitats d’un cinema nacional català, L’impacte dels Jocs Olímpics al país i a fora, La música que sona, Països Catalans, legalment possibles ara?, País obert, país tancat. Entre cultura i política, El TGV, Assemblea) Homenatges (Homenatge a Bartomeu Rosselló Pòrcel, Homenatge a Josep Maria Llompart, 75 anys de les normes de l’Institut d’Estudis Catalans, Homenatge a Fèlix Cucurull) Activitats dutes a terme fora de programa (Acte de solidaritat amb Pere Bascompte i altres refugiats polítics, Debat sobre la droga, Acte de solidaritat amb Carles Castellanos, Debat sobre la crisi del Barça, Debat sobre la psicoestètica, Primer concurs nacional d’insults, Recital de cançons tradicionals catalanes, Recital de cançó d’Antoni Abat i presentació dels següents llibres Sociolingüística per a joves, Els nacionalismes a la URSS, Solució màgica: in the pen and Cia)

— Reunions científiques i professionals: III Jornades sobre cooperativisme a Prada, IV Diades d’Agricultura a Prada, III Diades sobre models de política lingüística, VII Jornades de recerca experimental en física i química

Professorat: Josep Lluís Carod Rovira, Pilar Rahola, Biel Majoral, Tomeu Mestre, Francesc Blanch, Manuel Ollé, Antoni Royo, Roser Latorre, Pilar Gimó, Rosa Ripoll, Mercè Roca, Ignasi Riera, Miquel Porter i Moix, Josep Maria López-Llaví, Rafael Vallbona, Josep Maria Llompart, Joaquim Auladell, Ricard Torrents, Ramon Gual, Pere Verdaguer, Pere Manzanares, Carles Sarrat, Miquela Valls, Eliana Comelade, Joan Becat, Josefina Matamoros, Pere Ponsich, Francesc Català, Joan Lluís Valls, Joan Alegret, Vicent Salvador, Salvador Alegret, Antoni Lloret, Jordi Isern, Margarida Herranz, Carles Perelló, Joaquim Casal, Miquel Màrquez, Joan Gràcia, Xavier Domènech, Ramon Vallejo, Alfred Giner-Sorolla, Adolf Tobena, Daniel Giralt Miracle, Xosé Avinoa, August Bover, Tilbert Stegmann, Ricard Gili, Mikel de Epalza, Sebastià Solé, Ferran Garcia, Josep Maria Terricabras, Antoni Estradé, Josep Guia, Jaume Amengual, Jordi Moners, Josep Huguet i Biosca, Vicent Partal, Joan Mira, Jordi Vera, Univers Bertrana, Lluís Marquet, Salvador Cardús, Alà Baylac, Pasqual Tirach, Joan Miquel Paraire, Ramon Gual (fill), Antoni Glory, Ramon Cardona, Rosa Borrec, Gustau Navarro, Francesc Prujà, Eloi Miralles, Paulí, Toni Santandreu, Cori Rojas, Helena Solans, Montserrat Esteban, Jordi Roquefort, Martina Turpain, Rosa Oliva, Teresa Valls, Felip Solé, Martí Boada, Salvador Balcells, Joan Llort, Raimon Reginaldo, Miquel Quilez i Bach, Josep Salvado i Jassans, Lluís Donate Barea, Francesc Orenes Navarro, Anna Maria Guasch, Joan Fontcuberta, Feliu Formosa, Enric Casassas, Xavier Lamuela, Vicent Martinez, Enric Marco i Soler, Bernabé Marin i Soucase, Jaume Sureda i Negre, Josep Giner, Antoni Pol, Jordi Nadal, Miquel Sellarès, Joan F. Mira, Robert Lafont, Vicent Sanchís, Climent Picornell, Josep Cuni, Albert Viladot, Xavier Pastor, Jaume Morron, Oriol Riba, Joan Jaume Amigó, Carles Dolç, Albert Abril, Josep Maria Forn, Josep Anton Pérez, Muntsa Alcaniz, Pere Casacuberta, Alfred Bosch, Albert Bertrana, Ramon Barnils, Eduard Joanes, Mikimoto, Lluís Serrahima, Miquel Mayol, Bartomeu Colom, Vicent Franch, Joan Ramon Solé, Antoni Estradé, Ignasi Riera, Ferran Torrent, Robert Ramirez, Jaume Pallarol, Albert Vilalta, Margalida Pons i Jaume, Celdoni Fonoll, Josep Maria Llompart, Antoni M. Badia i Margarit, Jordi Bas, Núria Esteve, Josep Isern, Xavier Plana, Josep Rafecas, Francesc Vernet, Benet Vigó, Llorenç Planes, Humbert Boada, D. William, E. Lambert, Robert Giner, Miquel Strubell, Joaquim Arenas, Ramon Barnils, Ramon Lapiedra, Josepa Huguet, Blanca Serra, Montserrat Vilajoliu, Josep Inglès, Carles Castellanos, Damià Barceló, Ramon Clotet, Empar Chiral, Joan Ferrer Rovira, Pere Fitó, Alfred Giner-Sorolla, Jesús Puyuelo, Garcia Regueiro, Ramon Segura, Fidel Toldrà, Abel Mariné i Josep Saval.

Espectacles: L’Agram, Grup de Sureda, Marduix, Cobla Els Únics i Els Joves, Germans Pérez Molina, Castellers de Vilafranca, Pantaix, Montserrat Alavedra i Miquel Farré, Orquestrina La Genuïna, Ramon Muntaner, Siurell Elèctric, Concert de cant coral, Maties Mazarico, Grup de Diables "Infern Selvatà", Celdoni Fonoll, Crescendo. Cinema: Angoixa, Qui t’estima, Babel?, El vent de l’illa, Daniya, El complot dels anells, L’escot, La senyora, És quan dormo que hi veig clar, Mostra de vídeo de creació a Catalunya, Belchite Bronx, Cap de Quers i Sirenes.

Excursions: Perpinyà, Sant Miquel de Cuixà, Sant Martí del Canigó, Cotlliure, Ceret i Arles


Associació Universitat Catalana d'Estiu:

PATRONAT DE L'ASSOCIACIÓ
President: Emili Giralt (Institut d’Estudis Catalans)
Secretari:  Joan Becat
Vocals:  Joan Ané, Josep Lluís Carod-Rovira (Òmnium Cultural), Eliseu Climent (Acció Cultural del País Valencià), Eugeni Giral (Amics de l'UCE), Llorenç Planes (Amics de l'UCE a la Catalunya Nord), Josep Guia, Lluís Lliboutry (Federació per a la Defensa de la Llengua i la Cultura Catalanes a la Catalunya Nord), Josep Maria Llompart (Obra Cultural Balear), Antoni Lloret, Aina Moll, Pere Verdaguer, Enric Casassas (president de l’UCE), Nadal Batle (rector de la Universitat de les Illes Balears), Enric Got (president de la Universitat de Perpinyà), Josep Maria Bricall (rector de la Universitat de Barcelona), Gabriel Ferrater (rector de la Universitat Politècnica de Catalunya), Ramon Lapiedra (rector de la Universitat de València), Ramon Pasqual (rector de la Universitat Autònoma de Barcelona), Max Cahner i Antoni Pol (Societat Andorrana de Ciències).

EQUIP RECTOR
Enric Casassas (president) Josep Lluís Carod-Rovira (vicepresident), Salvador Alegret (coordinador de l’Àrea de ciències), Salvador Cardús (coordinador de l’Àrea d’humanitats), Joan Maluquer (gerent), Ramon Gual (tresorer), Joan F. Mira, Antoni Mir, Climent Picornell i Elisabet Vendrell.