1990
XXII UNIVERSITAT CATALANA D'ESTIU

UCE 1990

 

Dates: del 16 al 25 d’agost del 1990

Organitzadors: Associació Universitat Catalana d'Estiu

Preus: Matrícula i estada: 1500 francs

Participació: 1000

Cartell: Caterina Broch (Catalunya Nord)


Seccions: Cursos de formació cultural 20, seminaris 43, tallers 18 i diades 7

— Cursos de formació cultural: Iniciació als Països Catalans (Coneixement dels Països Catalans, Introducció al llenguatge no verbal, Aproximació al Tirant lo Blanc, Romanços, jotes i xeremies. Una introducció al folklore musical català), Iniciació a la llengua (nivell A, B i C), Iniciació a la sociolingüística (La sociolingüística, La comunitat lingüística: abast i límits, La comunitat lingüística: els àmbits d’ús, Contacte de llengües: ús normal i ús minoritzat, El canvi lingüístic: aspectes generals. Pidgins i criolls, La substitució lingüística: concepte. Causes, La substitució lingüística: dinàmica del procés. Utilitat d’ús i necessitat d’ús, La normalització lingüística), Iniciació a la llengua i a la literatura catalanes (Les lletres catalanes i els signes del zodíac, dues parts), Coneixement de la Catalunya del Nord (Introducció a la problemàtica nord-catalana, conferències amb debat i exposicions)

— Seminaris d’extensió universitària: ÀREA DE CIÈNCIES: Conèixer la terra (Composició i estructura de la Terra, Origen del sistema solar, La història de la Terra i de la vida, Els orígens de la vida: l’evolució prebiòtica global, L’evolució de la vida sobre la Terra. Assaig d’aproximació, Els ecosistemes terrestres de la Mediterrània occidental, Els problemes matemàtics d’un model global de la Terra, Prejudicis, atavismes i vells instints terrícoles), ÀREA D’HUMANITATS: ARTS I LITERATURA (Teatre alemany, hongarès i búlgar, La literatura búlgara, Literatura soviètica en el desglaç i en la perestrojka, Les cinematografies dels països de l’Est d’Europa, El procés de producció en cinema i vídeo, L’expressió jazzística i la seva projecció a la cultura occidental i als països de l’Est, Art soviètic: de la revolució a la perestrojka), ANÀLISI I TEORIA DEL NACIONALISME (L’Europa dels nacionalismes, l’Europa democràtica, L’internacionalisme i el nacionalisme avui, Europa: la casa comuna de les nacions), LINGÜÍSTICA (De l’Oder-Neisse a Kamcatka: llengües i països, La situació a Txecoslovàquia, Hongria i Bèlgica), CIÈNCIES SOCIALS (Europa de l’Est: el pèndol de la història, La fi dels models econòmics alternatius oficials, La nova percepció d’Europa als Estats Units), PENSAMENT (Est-Oest: persistència del pensament crític, La política internacional com a gènere periodístic, Marxisme: vigència o caducitat)

— Tallers: Tallers d’animació (Animació cultural als pobles i cançons populars, Muntanyisme, Festes catalanes, Sardanes, Esports, Dansa, Tai-txi-txon), Tallers d’art (Ceràmica: la festa del rakú, Interpretació teatral, Cant coral), Tallers de formació pedagògica (El llenguatge del cos: la vivència del cos en els llenguatges artístics, Cuina i alimentació), Tallers de comunicació (Ràdio, Noves tecnologies i panorama actual de la música electrònica, Taller d’escriptura: "l’Estorlic a Prada"), Tallers científics (Tècniques d’educació ambiental, Socorrisme i Astronomia per a passatgers de la nau terra).

— Seminaris d’investigació: Universitat de València (Contra el país: la defensa occitana i el catarisme, Fisiologia de l’aparell reproductor masculí en mamífers: aproximacions experimentals, La fisiologia d’insectes i el control de plagues: aproximació a un disseny biorracional d’insecticides), Universitat de les Illes Balears (El comerç alternatiu: corsarisme i contraban segles XV-XVIII), Universitat de Barcelona (L’art de la mesura experimental), Universitat de Perpinyà (Etnobotànica de les plantes medicinals)

— Conferències, debats i taules rodones: Debats generals (La divisió territorial i el rerepaís, Experiències de col·laboració transfronterera, La nova Europa i els drets col·lectius, Les renúncies, Distàncies, batusses, disputes: el debat generacional, Residus industrials: problema i realitat als Països Catalans, Quin futur té el català?), Conferències (Present i futur de la llengua catalana a l’Alguer, Sentit nacional d’un exili i d’una mort, La via bàltica: el procés democràtic cap a la independència, L’energia electronuclear en el context del problema de l’energia a la fi del segle, El mapa universitari de Catalunya, Andorra cap l’any 2000), Commemoracions (Els cinc-cents anys de Tirant lo Blanc, Commemoració del 50è aniversari de l’afusellament del President Lluís Companys), Homenatges (Homenatge a Josep Benet), Festa de cloenda.

— Reunions científiques i professionals: VI Diades d’Agricultura a Prada (organitza: Institució Catalana d’Estudis Agraris), V Jornades sobre Cooperativisme a Prada (organitza: Fundació Roca Galès), V Diades sobre models de política lingüística (organitza: Seminari de Sociolingüística de Barcelona), III Seminari sobre l’ensenyament i l’ús del català: intercanvis pedagògics als Països Catalans (organitza: Servei d’Ensenyament del Català), III Diada Andorrana: Identitat Nacional (organitza: Societat Andorrana de Ciències), IX Jornades de recerca experimental en física i química (organitza: Societat Catalana de Química amb el suport de la CIRIT), Fòrums Catalunya Nord (organitza: Associació Amics de la Universitat Catalana d’Estiu a la Catalunya del Nord)

Professorat: Josep Lluís Carod Rovira, Miquel Pueyo i Paris, Jordi Tiñena i Amorós, Gabriel Ferré i Puig, Jordi Alberich, Roser Latorre, Lluís Marquet, Mercè Roca, Josep Inglès, Joan Alegret, Ramon Gual, Narcís Duran, Joan Abellanet, Joan Lluís Blanchon, Pasqual Tirach, Berenguer Ballester, Aleix Renyé, Joan Becat, Pere Verdaguer, Miquela Valls, Pere Ponsich, Roger Justafré, Joan Lluís Valls, Salvador Alegret, Josep Maria Mata i Perelló, Jordi Isern, Salvador Reguant, Alfred Giner i Sorolla, Juli Peretó, Àngel Romo, Àngel Calsina, Carles Perelló, Adolf Tobena, Maid Guenova, Evgueni Djurov, Javier Orduna, Ricard San Vicente, Enric Ripoll i Freixes, Teresa Valls, Josep Maria Lopez-Llaví, Ricard Gili, Abel Figueres, Josep Huguet i Biosca, Josep Guia, Pilar Rahola, Marc Leprête, Jordi Baneres, Kalman Faluba, Jan Schejbal, Bob de Nijs, Antoni Reig, Vicent Partal, Alfons Almendros, Joaquim Roy, Vicenç Villatoro, Jordi Moners, Elena i Joan-Miquel Paraire, Ramon Gual (fill), Antoni Glory, Gustau Navarro i Barba, Rosa Payró, Francesc Prujà, Ramon Cardona, Teresa Godall i Castell, Paulí, Albert Coromines, Martí Royo, Toni Santandreu, Cori Rojas, Eliana Thibaut Comelada, Sílvia Coppulo, Miquel Marimon, François Clamour i Carbonell, Joaquim Auladell, Martí Boada, Joan Llort, Carles Schnabel i Gimeno, Ferran Garcia i Oliver, Carles Soler i Vàzquez, Ferran Conill i Ripollès, Gonçal Lopez i Nadal, Josep Lluís Beltran, Francesc Xavier Rius, Romà Tauler, Xavier Tomàs, Anna Maria Cauwet, Mateu Morro, Manuel Ollé, Josep Arribas, Armand Samsó, Francesc Blanc, Miquel Mayol, Antoni Estradé, Joan Fuster, Xavier Bru de Sala, Francesc Ferrer i Gironés, Pere Pellicer, Soledat Balagué, Ramon Vendrell, Sebastià Serra, Santi Vilanova, Joaquim Casal, Josep Gifreu, Albert Rossich, Aina Moll, Vicent Pitarch, Miquel Reniu, Rafael Caria, Josep Benet, Dainis Ivans, Vicenç Mateu, David H. Rosenthal, Oscar Alomar, Josep Català, Jordi Ariño, Judit Arno, Joan Pere Illa, Ramon Badosa, Ramon Ribó, Josep Moré, Cristià Salgas, Gabriel Plana, Josep Castaño, Emili Giralt, Jordi Carbonell, Casimir Martí, Miquel Sellarès, David H. Rosenthal, Vicent Andrés Estellés, Celdoni Fonoll, Eduard Puig, Llorenç Planes, Pep Pérez, Josepa Huguet, Blanca Serra, Bernat Joan, Dolors Solà-Homs, Jordi Roca, Isidre Moreso, Joaquim Arenas, Ramon Rial, Martina Camiade, Marc Vila, Ramon Vinyes, Pere Vilanova, Joan Ramon Marina, Maria Rosa Ferrer, Eugeni Giral, Pere Cabero, Àngel Mach, Antoni Pol, Salvador Martinez Manent, Rafael Rodriguez Clemente, Ignasi Queralt, Carles de la Fuente Cullell, A. Romero, A. Traveria, Josep Maria Tura, Felicià Plana, Francesc Salvat, Jaume Roure, Pere Beque, Joan Pere Bouscat, Joëlle Calvet, Ramon Barboteu i Robert Avril.

Espectacles: L’Agram, Tradivàrius, Marduix, Música Nostra, Carme Bravo i Carme Bustamante, Cobla Els Únics, Els Pets, Antoni Rossell, Adolf Pla, Joan Amèric, Havaneres a càrrec de Núria Berengueres i el Grup 4 Veus, La Vella Dixieland. Cinema: Els desesperats de Miklos Jancso, Estació central de J.A. Salgot, Els reincidents de Kezdi-Kovacs, La comissaria d’Aleksandr Askoldor, Boom, Boom de Rosa Vergés, La punyalada de Jordi Grau, La banyera de Jesús Garai, La Peraustrina d’Àngel Garcia. Els Xiquets de Reus i Partit de Pilota Valenciana.

Exposicions: Exposició de pintura d’Antoni Miró, Exposició de segells de notaris nord-catalans (segles X-XVI)


Associació Universitat Catalana d'Estiu:

PATRONAT DE L'ASSOCIACIÓ
President: Emili Giralt (Institut d’Estudis Catalans)
Secretari:  Joan Becat
Vocals:  Joan Ané, Josep Lluís Carod-Rovira (Òmnium Cultural), Eliseu Climent (Acció Cultural del País Valencià), Eugeni Giral (Amics de l’UCE), Llorenç Planes (Amics de l’UCE a la Catalunya Nord), Josep Guia, Lluís Lliboutry (Federació per a la Defensa de la Llengua i la Cultura Catalanes a la Catalunya Nord), Josep Maria Llompart (Obra Cultural Balear), Antoni Lloret, Aina Moll, Pere Verdaguer, Enric Casassas (president de l’UCE), Nadal Batle (rector de la Universitat de les Illes Balears), Enric Got (president de la Universitat de Perpinyà), Josep Maria Bricall (rector de la Universitat de Barcelona), Gabriel Ferrater (rector de la Universitat Politècnica de Catalunya), Ramon Lapiedra (rector de la Universitat de València), Josep Maria Vallès (rector de la Universitat Autònoma de Barcelona), Max Cahner, Antoni Pol (Societat Andorrana de Ciències) i Miquel Porter i Moix.

EQUIP RECTOR
Enric Casassas (president), Jordi Carbonell (vicepresident), Josep Lluís Carod-Rovira (vicepresident), Salvador Alegret (coordinador de l’àrea de ciències), Salvador Cardús (coordinador de l’àrea d’humanitats), Joan Maluquer (gerent), Ramon Gual (tresorer), Joan F. Mira, Antoni Mir i Pilar Rahola.