1991
XXIII UNIVERSITAT CATALANA D'ESTIU

UCE 1991

 

Dates: del 15 al 24 d’agost del 1991

Organitzadors: Associació Universitat Catalana d'Estiu

Preus: Matrícula i estada: 1.900 francs - 38.000 pessetes

Participació: 1150

Cartell: Jordi Samsó (Principat)


Seccions: Cursos de formació cultural 12, seminaris 11, tallers 26 i diades 10

— Cursos de formació cultural: Iniciació als Països Catalans (Literatura catalana medieval, Introducció al llenguatge no verbal, Lectura sociolingüística de la literatura catalana, 30 anys de cançó en català), Iniciació a la llengua (nivell A, B, C1 i C2), Sociologia de la llengua (Multilingüisme als Països Catalans, multilingüisme a Europa), Iniciació a la literatura catalana (Iniciació a la literatura autobiogràfica, L’obra narrativa de Jaume Vidal i Alcover: el cicle novelesc «Els anys i els dies»), Coneixement de la Catalunya del Nord (La Catalunya del Nord i la seva problemàtica, conferències amb debat i Els monuments de la nostra història), Iniciació a la llengua àrab.

— Seminaris d’extensió universitària: ÀREA DE CIÈNCIES: Líquids i biofluïds (Un viatge extraordinari al món de l’aigua, El cicle de l’aigua o l’aigua a la natura, L’aigua en moviment i la matemàtica, Els medis no aquosos, Agents contaminants de l’aigua, La potabilització de les aigües, Ecologia i evolució al medi aquàtic, La saba, La llet materna, l’aliment natural del nounat, Què esdevé la contaminació de les aigües continentals dins el mar?), ÀREA D’HUMANITATS: ARTS I LITERATURA: Fi de segle i cultures en conflicte (La creació literària en una cultura de la imatge, Literatura i societat: la generació poètica valenciana de postguerra, El cinema com a vehicle de comunicació intercultural, Funcions socials de la música, L’art: valor i/o preu? Anàlisi internacional del món de l’art: creació, mercat, museus, crítica, moda..., Projecció intercultural del jazz), ANÀLISI I TEORIA DEL NACIONALISME (Cultura, política i alliberament nacional, Les repercussions del cop d’estat a l’URSS, Drets culturals dels pobles, El nacionalisme en el món àrab), LINGÜÍSTICA (Geografia de les llengües i geografia de les cultures de l’àrea romànica mediterrània, Minorització lingüística i dependència política: llengües, poder i planificació, Normativització i normalització: estat de la qüestió, L’ensenyament en català als Països Catalans. Una aposta per al futur), CIÈNCIES SOCIALS (La cultura de masses i el nou paper dels intel·lectuals, Economia i cultures en conflicte, La cultura com a diferència, Relació entre cultura de masses i cultura popular, Els mercats de la cultura, Espais de comunicació i hegemonia a l’Europa dels 90), PENSAMENT I ANÀLISI (La crisi de la cultura i la crítica de la modernitat segons Hanna Arendt, Corrents migratoris i conflictes culturals a la Mediterrània, El paper de la TV en la cultura àrab, L’occident i la visió del món àrab, La comprensió de la cultura jueva, Fi de segle i conflictes culturals i ètnics en el món eslau, Constitucionalització de les nacions oprimides de l’Europa Occidental)

— Tallers: Tallers d’animació (Animació als pobles i cançons populars, Muntanyisme, Construcció de gegants, Sardanes, Esports, Dansa, Dansa contemporània improvisació, T’ai ji quan, Festes catalanes), Tallers d’art (Ceràmica,Teatre, Cant coral), Tallers de comunicació (Animació professional per ordinador: l’animació bidimensional, Disseny professional per ordinador: l’autoedició, Còmic l’obra de Max i Robert Crumb, Vídeo, Ràdio, Tècniques actuals de música electrònica), Tallers de formació pedagògica (El llenguatge del cos: energia i vida. Les metàfores del cos), Tallers científics (Cuina i alimentació, Socorrisme, Astronomia, Neurociència i psicologia: el cervell ansiós, Psicologia social, L’anàlisi sociolingüística de textos i el discurs català sobre la llengua, Educació ambiental)

— Seminaris d’investigació: Universitat de València (Contra el país: la desfeta occitana i el catarisme, Bases anatòmiques i fisiològiques de la funció cerebral i el pensament), Universitat de les Illes Balears (Els aliments a Mallorca entre el segle XVI i el XIX, Les interferències lingüístiques), Universitat de Barcelona (Del plaer dels sentits al plaer de les xifres: de l’alquímia a la quimiometria), Universitat de Perpinyà (Turisme i cultura), Universitat Politècnica de Catalunya (L’explotació dels recursos sòlids geològics als Països Catalans i la conservació de la natura: un fet compatible o un fet incompatible?, Indústria química: un risc acceptable?)

— Conferències, debats i taules rodones: Debats generals (El negoci de la guerra, Regionalització i autonomia a l’estat francès, La Universitat, La cultura de la moto, La immigració no europea a Europa, La gestió de l’aigua als Països Catalans, L’integrisme religiós: fanatisme o ideologia?, La recuperació dels nuclis urbans antics, La premsa diària en català), Conferències (El Kurdistan, un poble contra l’adversitat, El medi ambient a Catalunya, Galicia, present i futur d’una nació atlàntica, Ritme i nació del rock català), Commemoracions (Centenari de les Bases de Manresa, Acte inagural, 30 anys de la Nova Cançó), Homenatges (Homenatge a Avel·lí Artís Gener, Homenatge a Miquel Tarradell)

— Reunions científiques i professionals: VII Jornada d’Agricultura a Prada: la producció integrada en els fruiters (organitza: Institució Catalana d’Estudis Agraris), VI Jornades sobre Cooperativisme a Prada: el cooperativisme com a element enriquidor de la societat actual (organitza: Fundació Roca Galès), IV Seminari sobre l’ensenyament i l’ús del català: intercanvis pedagògics als Països Catalans (organitza: Servei d’Ensenyament del Català), IV Diada Andorrana: El futur d’Andorra (organitza: Societat Andorrana de Ciències amb el supot del CREC), X Jornades de recerca experimental en física i química: ciència i tecnologia dels sòls. Caracterització i interaccions físico-químiques (organitza: Societat Catalana de Química i Societat Catalana de Física, amb el suport de la CIRIT), Fòrums Catalunya Nord: Futur de les relacions agrícoles entre la Catalunya del Nord i la Catalunya del Sud (organitza: Associació Amics de la Universitat Catalana d’Estiu a la Catalunya del Nord), I Diada de Biologia: cap on va la biologia contemporània? (organitza: Societat Catalana de Biologia IEC), I Encontre de tècnics de normalització lingüística: Estudi de la realitat sociolingüística de Catalunya (organitza: Direcció general de política lingüística de la Generalitat de Catalunya), I Jornada sobre informàtica: Opcions tecnològiques i diversitat cultural (organitza: Centre divulgador de la informàtica de la Generalitat de Catalunya amb la col·laboració d’Apple Computer), Seminari: Aportació cristiana al projecte nacional (coordinat per Salvador Bardolet)

Professorat: Josep Lluís Carod Rovira, Jordi Tiñena i Amorós, Miquel Pueyo i París, Josep Murgades, Xevi Planes, Roser Latorre, Jordi Alberich, Mercè Roca, Lluís Marquet, Carles Castellanos, Bernat Joan, Josepa Huguet, Blanca Serra, Vicent Salvador, Manuel Joan i Arinyó, Miquela Valls, Joan Lluís Valls, Dolors Serra, Joan Becat, Pere Iu Baron, Martina Camiade, Pasqual Tirach, Pere Manzanares, Pere Ponsich, Pius Hermez, Gregori València Parera, Josep Trilla i Arrufat, Carles Perelló, Lluís Moret, Alfred Giner- Sorolla, Josep Rivera i Aranda, Cristian R. Altaba, J. Henar Alegre i Batlle, Mercè Pamblanco, Enric Got, Jaume Fuster, Lluís Alpera, Miquel Porter i Moix, Jaume Carbonell, Daniel Giralt-Miracle, Abel Figueres, Ricard Gili, Josep Guia, Vicent Partal, Fèlix Martí, Josep Huguet i Biosca, Josep Enric Gargalló i Gil, Joan Solé i Camardons, Miquel Nicolàs i Amorós, Carme Alcoverro, Jordi Berrio, Enric Saperas, Alfons Almendros, Joan F. Mira, Bienve Moya, Eugeni Giral, Josep Gifreu, Maria Corominas, Anna Massó, Josep Maria Navarro, Oriol Homs, Imma Tubella, Dolors Bramon, Maia Guenova, Jordi Moners, Elena Paraire, Joan Miquel Paraire, Ramon Gual (fill), Antoni Glory, Esperança Casas, Montserrat Torres, Consol Monté, Rosa Payró, Francesc Prujà, Ramon Cardona, Glòria Cabot, Teresa Godall, Gustau Navarro i Barba, Paulí, Albert Coromines, Antoni Jorquera, Jordi Selma Gil, Miquel Àngel Gomez, Joaquim Auladell, Teresa Valls, Sílvia Còppulo, Miquel Marimon, François Clamour, Cori Rojas, Eliana Thibaut Comelada, Jordi Gassio, Raimon Reginaldo, Adolf Tobeña, Roger Giner-Sorolla, Jordi Solé, Martí Boada, Ferran Garcia-Olivé, Ferran Conill-Ripollès, Joan Alegret, Gabriel Bibiloni, Romà Tauler, Xavier Tomàs, Josep Maria Arquer, Antònia Sants, Enric Casassas, Jean Michel Hoerner, Josep Font i Soldevila, Josep Maria Mata i Perelló, Joaquim Casal, Ramon Gual, Josep Lluís Batllori, Joan Bonany, Ignasi Franco, Cristià Salgas, Marc Fratantuono, Josep Blay, Eliseu Muni, Hervé Cribeillet, Joan Pere Ille, Manuel Montserrat, Josep Rafecas, Gabriel Plana, Joan Josep Gonzàlez, Conrad Balaguer, Josep Castano, Miquel Billoch, Dolors Solà Homs, Montserrat Colomer, Albert Sangrà, Martina Camiade, Llorenç Planes, Joan Vallvé, Núria Jàvega, Albert Vilalta, Xosé Manuel Beiras, Lluís Gavaldà, Jordi Porta, Antoni Reig, Arcadi Oliveres, Llorenç Planes, Pierre Lagarde, Julià Cufí, Josep Pedragosa, Vidal Vidal, Paul Blanc, Lleonard Matia, Joaquim Om, Josep Rivera i Aranda, Salvador Cardús, Casimir Martí, Josep Fuses, Ramon Montana, Josep Maria Recasens, Vicent Manuel Vidal, Manuel Ribas i Piera, Josep Correal, Gonçal Mascunan, Carles Ravés, Joan Vall, Albert Viladot, Maria Antònia Oliver, Josep Maria Pujol, Celdoni Fonoll, Isabel Clara Simó, Teresa Rebull, Enric Barbat, Jordi Carbonell, Xavier Dupré i Josep Guitart.

Espectacles: Música: La Gran Aventura, Josep Tero, L’Agram, Banda de Música de Bellreguard, El giravolt de maig, Cobla Els Únics, El Talleret de Salt, Tònica Dominant, Claudi Arimany i Antoni Besses, Crescendo, Biel Majoral i Jaume Arnella, Remigi Palmero, Concert de Cant Coral, La Vella Dixieland. Teatre: La mare... quina nit! a càrrec del Grup Arturo Calvo. Cinema: Despertaferro de Jordi Amorós, La teranyina d’Antoni Verdaguer, Què t’hi jugues, Mari Pili? de Ventura Pons, Dalí, amb D de Déu d’Antoni Ribas, El pont de Varsòvia de Pere Portabella, Un submarí a les estovalles d’Ignasi P. Ferré, La Nova Cançó de Francesc Bellmunt i selecció de curtmetratges sobre els primers anys de la Nova Cançó.

Excursions: Sant Martí del Canigó, Serrabona, Sant Miquel de Cuixà, Perpinyà (Palau dels Reis de Mallorca), Elna, Ceret (Museu d’Art Modern), Cotlliure, Banyuls de la Marenda (Centre Oceanogràfic), Illa


Associació Universitat Catalana d'Estiu:

PATRONAT DE L'ASSOCIACIÓ
President: Emili Giralt (Institut d’Estudis Catalans)
Secretari:  Joan Becat
Vocals:  Joan Ané, Josep Lluís Carod-Rovira (Òmnium Cultural), Eliseu Climent (Acció Cultural del País Valencià), Eugeni Giral (Amics de l’UCE), Llorenç Planes (Amics de l’UCE a la Catalunya Nord), Josep Guia, Narcís Duran (Federació per a la Defensa de la Llengua i la Cultura Catalanes a la Catalunya Nord), Josep Maria Llompart (Obra Cultural Balear), Antoni Lloret, Lluís Lliboutry, Aina Moll, Pere Verdaguer, Enric Casassas (president de l’UCE), Nadal Batle (rector de la Universitat de les Illes Balears), Enric Got (president de la Universitat de Perpinyà), Josep Maria Bricall (rector de la Universitat de Barcelona), Gabriel Ferrater (rector de la Universitat Politècnica de Catalunya), Ramon Lapiedra (rector de la Universitat de València), Josep Maria Vallès (rector de la Universitat Autònoma de Barcelona), Max Cahner, Antoni Pol (Societat Andorrana de Ciències) i Miquel Porter i Moix.

EQUIP RECTOR
Comissió permanent: Enric Casassas (president), Josep Lluís Carod-Rovira (vicepresident), Salvador Alegret (coordinador de l’àrea de ciències), Josep Gifreu (coordinador de l’àrea d’humanitats), Pilar Rahola, Sílvia Cóppulo, Ramon Gual (tresorer) i Joan Maluquer (gerent)
Consell assessor: Joaquim Arenes, Jordi Carbonell (vicepresident), Eugeni Giral, Antoni Mir, Joan F. Mira i Llorenç Planes.