1993
XXV UNIVERSITAT CATALANA D'ESTIU

UCE 1993

 

Dates: del 16 al 26 d’agost del 1993

Organitzadors: Associació Universitat Catalana d'Estiu

Preus: Matrícula i estada: 41.000 pessetes

Participació:

Cartell: Antoni Tàpies (Principat)


Seccions: Cursos de formació cultural 32, seminaris d’extensió universitària 63, seminaris d’investigació 15, tallers 25, debats 9, conferències 6, homenatges 1 i diades 10.

— Cursos de formació cultural: Iniciació als Països Catalans (Introducció a l’economia dels Països Catalans, 30 anys del rock en català, Coneixement dels Països Catalans, Festa al carrer i cultura popular als Països Catalans), Iniciació a la llengua (Nivell A, B, C1 i C2), Coneixement de la Catalunya Nord (La Catalunya del Nord després de l’entrada a "l’Europa sense fronteres", Conferències amb debat), Iniciació a les ciències de la salut (Què és la SIDA?), Iniciació a la Franja de Ponent (Història de la Franja de Ponent), Iniciació al japonès (Introducció a la llengua i la vida dels japonesos)

— Seminaris d’extensió universitària: ÀREA DE CIÈNCIES: Les fronteres de la ciència (La genètica en la recuperació de la història, La lluita contra les plagues a les portes del segle XXI. Tendències i conflictes d’interessos, Les fronteres difuses de la química analítica, Limitacions metodològiques en l’estudi de la cèl·lula, Cosmologia i particules elementals: el més gran és el fet del més petit, L’origen d’estructura de l’univers, Les fronteres socials de la ciència, Nous materials: aliatges amb memòria, Les fronteres dels mòduls matemàtics, les fronteres de l’ecologia comparada de les plantes, Els riscs tecnològics, les matèries perilloses, mite i realitat, Les darreres terapèutiques anticanceroses, Enginyeria genètica i noves espècies agrícoles, De la fotoquímica a la fotomedicina: la teràpia fotodinàmica del càncer, Xarxes neuronals i intel·ligència artificial, Neurologia de la consciència, Tècniques de reproducció assistida) Altres sessions (L’origen de la sexualitat humana, La vida en condicions extremes, Aire i vida, La nova medicina predictiva) Drogodependències (Simposi sobre drogodependències: noves perspectives) ÀREA D’HUMANITATS: PAÏSOS CATALANS: REALITAT I PROJECTE (Les ideologies sobre la col·lectivitat, Una història en comú, Un espai comunicatiu, Una literatura en curs, Una comunitat lingüística, Un àmbit de creació i interacció cultural, Les opcions d’institucionalització política, Perspectives per a la població dels Països Catalans a l’any 2000, Economia dependent i economia independent) LLENGUA, ART I LITERATURA (Curs de Literatura: noves perspectives en l’estudi de la literatura catalana moderna, Curs de llengua: aspectes d’història de la llengua catalana (s. XVI-XIX), Llengua i espai natural: un procés històrico-polític, Toponímia i Antroponímia, Lírica femenina medieval, Dramatúrgia no textual a Catalunya, Albert Saisset, "Un TaL", i la llengua a la Catalunya del Nord a final del segle XIX, La novel·la policíaca, Art, cultura i cinema a la Rússia tsarista, La traducció literària, Literatura antiga del Pròxim Orient) CENTENARI JOAN MIRÓ (Les energies de Joan Miró, Els paisatges de Joan Miró, La lànguida revindicació de Joan Miró en els ambients artístics catalans. Entre el rebuig institucional i l’aclamació de l’avantguarda, La pintura de Joan Miró) HISTÒRIA (La generació de l’exili, La generació de l’exili i modernitat i institucions, L’art rupestre als Països Catalans, Introducció a la numismàtica catalana, Bill Clinton: estafa o revolució?) CIÈNCIES SOCIALS (La crisi del sistema polític, Les crisis enforteixen la democràcia?, La crisi de representació i de participació, La crisi de l’equilibri mundial. De l’hegemonisme al nacionalisme, Els poders econòmics davant la crisi política, La crisi de l’estat i el desencís europeu, Crisi de les ideologies? Crisi de què?, Els nacionalismes i la crisi d’estat) SOCIOLINGÜÍSTICA (Als 10 anys de la Llei de normalització lingüística a Catalunya, Deu anys de la Llei d’ús i ensenyament del valencià, El Dret mercantil i els drets lingüístics dels consumidors, L’Europa de les llengües, "L’Alacant a part" d’Emili Rodriguez Bernabeu)

— Tallers: Tallers d’animació (Animació als pobles i cançons populars, Muntanyisme, Alpinisme, Sardanes, Esports, Dansa, T’ai Txi T’xuan, Festes catalanes, Màgia, Confecció escolar d’una pel·lícula de dibuixos animats), Tallers d’art (Ceràmica,Teatre, Taller de cant coral "Toni Santandreu", Dibuix i escultura), Tallers de comunicació (Disseny professional per ordinador: l’autoedició, Vídeo, Ràdio, Literatura per la pau) Tallers científics (Cuina i alimentació, Socorrisme, Astronomia, Educació ambiental, Coneixement del Conflent a través dels seus minerals i de la seva geologia, Taller de recuperació i normalització del patrimoni musical històric: la música per a instruments de teclat a Catalunya i a València durant el segle XVIII)

— Seminaris d’investigació: Universitat Ramon Llull (La crisi de l’estat i el desencís europeu, De la fotoquímica a la fotomedicina: la terapia fotodinàmica del càncer), Universitat Politècnica de Catalunya (Nous materials: aliatges amb memòria, Els risc tecnològics, les matèries perilloses, mite i realitat), Estudis Universitaris de Vic (Literatura antiga del Pròxim Orient), Universitat Autònoma de Barcelona (Cosmologia i partícules elementals: el més gran és del més petit, L’origen d’estructura de l’univers), Universitat de les Illes Balears (Economia dependent i economia independent), Universitat de Barcelona (I jornades sobre l’estat de recuperació i conservació cinematogràfica als Països Catalans i a l’antiga corona d’Aragó), Universitat de València (L’ànalisi de qualitat espermàtica, Europa en l’alba del Mil·lenari), Universitat de Perpinyà (Col·loqui debat: Reflexions sobre la perifèria septentrional dels Països Catalans: Catalunya del Nord, nord del Principat, Andorra, zones occitanes en contacte amb l’àrea lingüística catalana), Universitat de Girona (La traducció literària), Universitat de Lleida (Noves tendències a la teoria de la traducció), Universitat Rovira i Virgili (La traducció literària)

— Conferències, debats i taules rodones: Commemoracions (Inaguració de la XXVena edició, La generació del1893: Joan Miró, J.V. Foix, Carles Riba i Carles Salvador) Debats (Gestió del territori: medi ambient i crisi de l’agricultura, Divulgació del coneixement científic, Els drets lingüístics 10 anys després, Països Catalans: un debat incòmode?, Europa i l’espai nacional català, Canvis en el panorama dels mitjans de comunicació, Cap als 50 anys de la UCE) Conferències (Presentació del projecte GIGASOL: cap a la producció d’1 Gigawatt electrosolar, L’esport i el moviment nacional, Reformes del sistema electoral a Europa, A Madrid en defensa de la sobirania de Catalunya, Andorra país sobirà, Municipis i identitat catalana a la Catalunya del Nord) Homenatges (Homenatge a Josep M. Llompart i a Vicent Andrés Estellés, in memoriam, Homenatge a Pau Casals i Pompeu Fabra) Presentació del Memorial Lluís Companys)

— Reunions científiques i professionals: XII Jornades de recerca experimental en física i química (organitza: Societat Catalana de Física i Química IEC), I Trobada d’estudiants universitaris dels Països Catalans (organitza: Bloc d’Estudiants Independentistes), Aportació dels cristians al projecte nacional: modernitat i institucions (amb la col·laboració de la Fundació Jaume Bofill), Sociologia de la llengua: monolingüisme oficial i plirulingüisme instrumental (organitza: Seminari de Sociolingüística de Barcelona), IX Diades d’Agricultura a Prada: Les plantacions forestals en terrenys agrícoles (organitza: Institució Catalana d’Estudis Agraris), VIII Jornades sobre cooperativisme a Prada: El cooperativisme avui (organitza: Fundació Roca i Galés), Intercanvis pedagògics dels Països Catalans, Seminaris de formació mútua (organitza: Servei d’Ensenyament del Català), Curs intensiu de català: programa d’immersió lingüística per a mestres de l’Alguer i de la Catalunya Nord (a cura de la Sotsdirecció General de Formació del Professorat), VI Diada Andorrana: alternatives econòmiques per a Andorra (organitza: Societat Andorrana de Ciències), Fòrums Catalunya Nord (Una producció agrícola local: la vedella Rosa del Canigó, L’agroturisme transfonterer)

Professorat: Jordi Clivillé, Xevi Planes, Josep-Lluís Carod-Rovira, Josep Bargalló i Valls, Jordi Alberich, Roser Latorre, Mercè Roca, Lluís Marquet, Ramon Gual, Miquela Valls, Joan Lluís Valls, Roger Justafré, Joan Abelanet, Pere Verdaguer, Joan Becat, Lluc Bonet, Alà Baylac, Joan Peytavi, Marcelle Pellicer, J.D. Deshonoff, Pere Ponsich, Joan Raynal, Marta Aymerich, Juli Bassas, Màrius Latorre, Joaquim Monclús, Miée Ogawa, Jaume Bertranpetit, Xavier Bellés, Salvador Alegret, Mercè Durfort, Josep Antoni Grífols, Enric Verdaguer, Antoni Lloret, Vicenç Torra i Ferrer, Carles Perelló i Valls, Àngel Romo, Bartomeu Sigalés, Alfred Giner Sorolla, Antoni Granell, Santiago Nonell, Josep M. Sopena, Adolf Tobeña, Carles Soler, Martí Domínguez, Jordi Mas, Josep Peñuelas, Francesc Palau, Francesc Freixa, Miquel Sànchez i Turet, Josep Ll. Pedragosa, Albert Balcells, Josep Gifreu, Isidor Cònsul, Miquel Strubell, Joan F. Mira, Lluís Bonet, Jordi Sànchez, Joan Mir, Albert Rossich, Max Cahner, August Rafanell, Narcís Garolera, Jordi Carbonell, Josep Moran, Antoni Rossell, Mercè Saumell, Josep Gallart, Raimon Escudé, Miquel Porter, Joaquim Mallafré, Salvador Oliva, Segimon Serrallonga, Daniel Giralt-Miracle, Abel Figueres, Joan M. Minguet Batllori, Francesc Vicens, Pere Pi Sunyer, Austí Pons, Anna Alonso, Alexandre Grimal, Joan Abelanet, Miquel Crusafont, Anna M. Balaguer, Vicent Partal, J.L. Pérez Francesch, Joaquim Colominas, Jaume Ciurana, Josep Huguet, Muriel Casals, Àngel Castiñeira, J.M. Terricabras, Josep Guia, Antoni Mirambell, Vicent Franch, Antoni Font, Gabriel Bibiloni, Lluís Alpera, Ramon Gual i Batlle, Joan M. Paraire, Antoni Glory, Xevi Roviró, Pere Garcia, Francesc Prujà, Ramon Cardona, Teresa Godall, Gustau Navarro, Albert Coromines, Jaume Rosselló, Paulí, Montserrat Casanovas, Antoni Jorquera, Josefina Lupiáñez, Cinta Sabaté, Albert Calls, Francesc Castanyé, Joan Víctor de Barberà, Eugeni Cabanes, Miquel Marimon, Joaquim Auladell, Eliana Thibaut Comelade, Marcel Llort, Raimon Reginaldo, Martí Boada, Josep M. Mata-Perelló, Josep Dolcet, Antoni Grífols, Enric Verdaguer, Encarnació Soler, Carles Soler i Vàzquez, Ferran Garcia Oliver, Domènec Bernardó, Patrick Zabalbeascoa, Pau Blanc, Jaume Medina, Josep Murgades, Ricard Blasco, Pere Ayguadé, Joandomènec Ros, Pere Sampol, Albert Vilalta, Eduard Bonet, Pere Puigdomènech, Xavier Duran, Joan Rabasseda, Miquel Reniu, Aina Moll, Isidor Marí, Vicent Ventura, Joan Vallvé, Pere Becque, Miquel Pairolí, Vicenç Villatoro, Emili Gispert, Gonçal Mazcuñan, Salvador Cardús, Enric Casassas, Emili Giralt, Josep Escoda, Josep López de Lerma, Pilar Rahola, Antoni Armengol i Aleix, Joan Pau Alduy, Jaume Roure, Josep Piera, Josep M. López i Llaví, Joan Anton González, Francesc Bellmunt, Albert Abril, Antoni Verdaguer, Salvador Bardolet, Carles Armengol, Sebastià Taltavull, Genís Samper, Agustí Pons, Carles Castellanos, Josepa Huguet, Bernat Joan, Blanca Serra, Francesc X. Marimon, Francesc Ferrer i Gironès, Francesc Llobell, Xavier López, Santos Hernàndez, Joan Josep González, Lluís M. Rodà, Benet Vigo, Delfí Massot, Ricard Estrada, Pep Riera, Joan Josep Vergés, Agnès Corberó, Anna Galceran, Lluïsa Rancé, Teresa Casals i Teresa Giné.

Espectacles: Música: L’Agram, Intocablues Band, Pau Riba, Lax’n’Busto, Barcelona 216, Crescendo, Raimon, Trio de Barcelona, Cobla Els Únics, Música Nostra, La Vella Dixieland.

Cinema: Vint-i-cinc anys de cinema català, Instant de Tomàs Mallol, La conversa de Carles Santos, Pompeu Fabra. La llengua d’un poble d’Antoni Cuadrench, Maternasis de Jan Baca i Antoni Garriga, L’últim peoner de Joan Francesc de Lasa, La rage d’Eugeni Anglada, D’un temps, d’un país de Llorenç Soler, Xirinacs, Sant Cugat, Muntanya (anònims), Miró l’altre i Miró 1936: Aidez l’Espagne de Pere Portabella, Ice cream d’Antoni Padrós, 11 de setembre de Julià Ynglada, Poetes catalans (I Festival Popular de Poesia Catalana, el Gran Price, 1970) col·lectiu dirigit per Pere Portabella, El cinema català d’Albert Abril, La ciutat cremada d’Antoni Ribas, Sessió en homenatge a Joan Miró (Teles cremades. Miró 73, Miró-Artigas i Mori el merma de Francesc Català Roca), L’orgia de Francesc Bellmunt, Miró d’Albert Abril, La Plaça del Diamant de Francesc Betriu, Viure sense viure i Daniya. El jardí de l’harem de Carles Mira, Castigo de Dios d’Hipòlit Negre, Havanera d’Antoni Verdaguer



Associació Universitat Catalana d'Estiu:

PATRONAT DE L'ASSOCIACIÓ
President: Emili Giralt (Institut d’Estudis Catalans)
Secretari:  Joan Becat
Vocals:  Joan Ané, Josep Lluís Carod-Rovira (Òmnium Cultural), Eliseu Climent (Acció Cultural del País Valencià), Eugeni Giral (Amics de l’UCE), Llorenç Planes (Amics de l’UCE a la Catalunya Nord), Josep Guia, Narcís Duran (Federació per a la Defensa de la Llengua i la Cultura Catalanes a la Catalunya Nord), Antoni Mir (Obra Cultural Balear), Carles Sechi (president de l’Obra Cultural de l’Alguer), Antoni Lloret, Lluís Lliboutry, Aina Moll, Pere Verdaguer, Enric Casassas, Nadal Batle (rector de la Universitat de les Illes Balears), Joan Sagnes (president de la Universitat de Perpinyà), Josep Maria Bricall (rector de la Universitat de Barcelona), Gabriel Ferrater (rector de la Universitat Politècnica de Catalunya), Ramon Lapiedra (rector de la Universitat de València), Josep Maria Vallès (rector de la Universitat Autònoma de Barcelona), Max Cahner, Antoni Pol (Societat Andorrana de Ciències), Miquel Porter i Moix, Joan Mir, Ricard Torrents (director dels Estudis Universitaris de Vic), Josep M. Coll (Universitat Ramon Llull), Joan Martí (president de la Universitat Rovira i Virgili), Enric Argullol (rector de la Universitat Pompeu Fabra),Josep M. Nadal (rector de la Universitat de Girona), Francesc Michavila (rector de la Universitat Jaume I de Castelló) i el rector de la Universitat de Lleida.

EQUIP RECTOR
Comissió permanent: Max Cahner (president), Jordi Carbonell, Salvador Alegret, Ramon Gual, Josep Lluís Carod-Rovira, Salvador Cardús, Juli Peretó, Pere Verdaguer, Adolf Tobeña, Isidor Marí, Jaume Ciurana, Ramon Coy i Joan Maluquer.
Consell assessor: Joaquim Arenes, Eugeni Giral, Antoni Mir i Joan F. Mira