51a UNIVERSITAT CATALANA D'ESTIU

Un alè d’esperança a Europa

Prada, del 17 al 24 d’agost del 2019


Programa de cursos

JORNADES



XXXII JORNADA ANDORRANA
«L'economia circular i Andorra»

Ho organitza: Societat Andorrana de Ciències
dia 18


Que la Terra és esfèrica, avui ningú no en dubta. Que la Natura de la Terra, funciona equilibradament i segons uns sistemes de fluxos que es renoven contínuament, tampoc.
Però malgrat tenir-ho a la vista i viure-ho cada dia, sembla que encara no en siguem conscients. I així el sistema de desenvolupament humà predominant es fonamenta en una economia lineal, és a dir amb extracció, sense reposició o renovació, de recursos, transformació en productes, ús i generació final de residus, amb altres danys col·laterals durant el procés que ningú assumeix.
S’estima que avui hi ha uns 2.500 conflictes ecològics oberts. Però no es tracta tan sols de medi ambient, o conservació de la naturalesa, de residus, de recursos, de reciclatge, de canvi climàtic o d’un problema econòmic… és tot això i molt més.
Es tracta de voler un sistema econòmic que contempli el tot i, per tant, que sigui eficient, equilibrat i recuperador com la natura, que el que utilitza, produeix i consumeix ho restitueix anualment a través d’uns processos de renovació cíclics i continus, sense deixar res pel camí.
Que avui l’economia circular suposi un 6 % de l’economia mundial ens ha d’estimular i creure que una altra manera de fer és possible i treballar per tal que l’economia circular pugui ser realitat també a Andorra.

PROGRAMA MATÍ
d’un quart de 10 a un quart d’1

Presentació
per MARTA FONOLLEDA i RIBERAYGUA (doctora en educació ambiental, assessora territorial per les relacions de l'UCE amb Andorra per la SAC)

Resum de ponències no presencials disponibles

Salutació del president de l’Equip Rector de la 51a UCE i presentació del llibre de la 31a Diada
per JORDI CASASSAS i YMBERT (president de l’Equip Rector de la 51a edició de l’UCE)

Ponències presencials:
1. Allargar la vida útil dels ordinadors: economia circular i reducció de costos mitjançant l’adopció de sistemes operatius oberts
per ALAN WARD i KOECK (enginyer superior en informàtica, doctor en societat de la informació i del coneixement, professor a l’Escola Andorrana, cap de la secció de Noves Tecnologies de la SAC)

2. Canvi climàtic i plagues
per CÈLIA VENDRELL i SERRA (enginyera en medi ambient i gerent d'Ambitècnia)

3. Economia circular. Una realitat propera?
per JORDI BRESCÓ i RUIZ (enginyer en electrònica industrial i automàtica, enginyer tècnic industrial i gerent d’Origina)

4. L'economia circular per a un desenvolupament sostenible
per MARC ROSSELL i SOLER (secretari d’Estat d’Agricultura i Sostenibilitat)

Pausa

5. La gestió de residus en el marc de l’Economia Circular
per CRISTINA RICO i FLOR (enginyera i directora de CTRASA)

6. L’economia circular. Una visió empresarial
per IAGO ANDREU i SOTELO (llicenciat en dret, periodista i director de la Confederació Empresarial Andorrana)

7. La fiscalitat, un eix necessari en l’economia circular
per JOSEP MAJORAL i OBIOLS (tècnic superior en energia i conseller general del Grup Parlamentari Terceravia + Unió Laurediana + Independents, president de la Comissió de Política Territorial, Urbanisme i Medi Ambient)

8. Economia circular o el retorn al sentit comú
per JORDI FONT i MARINÉ (empresari i conseller general pel Grup Socialdemòcrata)

9. El valor del sector primari en la promoció d’un nou model econòmic i social
per BERNA COMA i GONZÀLEZ (llicenciada en història, docent i consellera general pel Grup Demòcrata)

Pausa per dinar

Ponències no presencials:
1. Deixalles i deixadesa, o com canviar la tendència de l’espiral capitalista
per CRISTIAN CERQUEDA i CHILAUD (enginyer superior en tractament d'aigües i pol·lucions, Global Executive MBA i director general d'Ecosistemes SA)
2. Contractació pública, una eina per promoure l’economia circular
per FERRAN GOYA i RODRÍGUEZ DE CASTRO (enginyer agrònom i director general i fundador de SEMSA)
3. L’energia dins l’economia circular
per ALBERT MOLES i BETRIU (enginyer INSA en energia i director general de Forces Elèctriques d’Andorra, FEDA)
4. Reflexions circulants entorn de la sostenibilitat
per GILBERT SABOYA SUNYÉ (economista i exministre d’Afers Exteriors, 2011-2017, i d'Economia, Competitivitat i Innovació, 2017-2019)
5. El triple repte de l’economia circular a Andorra
per JORDI GALLARDO i FERNÀNDEZ (llicenciat en història i màster en direcció d’empreses, ministre de Presidència, Economia i Empresa)

PROGRAMA TARDA
de dos quarts de 3 a les 6

Resum de ponències no presencials disponibles

Ponències presencials:
10. Proposta per reactivar el sector primari a Andorra (i en el paisatge de muntanya)
per ÀUREA PONSA i VIDALES (hidrogeòloga d'Hídric i pagesa de Can Sona) 
 
11. La previsió meteorològica com a eina per optimitzar l’ús dels recursos
per GUILLEM MARTIN i BELLIDO (físic i meteoròleg)

12. La petjada ecològica a Andorra
per ANNA RIBERAYGUA i MONTAGUT (llibretera i expresidenta d’ADN)

13. Inversions i sostenibilitat
per DAVID MACIÀ i PÉREZ (CFA i director d’Inversions de Crèdit Andorrà Asset Management)

14. Economia circular: història de 4 generacions
per ROSA VALLÈS i ISCLA i JOSEP MARIA VALLÈS i ISCLA (responsables del Grup Refesa)

15. Boscos al servei de la sostenibilitat
per MARTÍ BOADA i JUNCÀ (doctor en ciències ambientals, investigador i professor de l’Institut de Ciència i Tecnologia Ambientals, ICTA, UAB)

16. Economia circular al comerç de proximitat. La meva experiència personal
per LYDIA MAGALLON i FONT (mestra, exsecretària d'Estat de Medi Ambient, excònsol major d’Escaldes Engordany i comerciant de proximitat)

17. La difícil sostenibilitat del model balear
per JOAN MIR i OBRADOR (doctor en economia per la Universitat de les Illes Balears i professor d’economia aplicada)

Pausa

18. Carisma, un exemple d’economia circular
per ELENA LEACH i CUCURELLA (economista i presidenta de l’associació benèfica Carisma)

19. Economia Circular: una nova quadratura del cercle
per DELFÍ ROCA i ROCHE (activista social i polític, membre del consell nacional de Progressistes - SDP)

20. A Càritas Andorrana tenim cura de la natura: el reciclatge de la roba
per AMADEU ROCAMORA i RAMONET (president de Càritas Andorrana)

21. Social Innova i Vital: la meva experiència al voltant de l’economia circular. Lliçons apreses i reptes
per ALBERT GOMÀ i SALA (politicòleg i sociòleg, responsable de l’empresa Social Innova)

22. Innovació i economia circular
per MARC PONS i PONS (doctor en ciència i tecnologia, director de la Fundació ActuaTech i de l’OBSA i conseller d'agricultura, medi ambient i sostenibilitat del Comú d'Ordino)

23. Els divendres pel futur    
per MATEU BRACQUE i VENDRELL i NEREA MOURELO i PÀMIES (estudiants i membres del moviment Fridays for future a Andorra)

Cloenda
per ÀNGELS MACH i BUCH (farmacèutica, presidenta de la SAC i membre de la Fundació UCE)

Ponències no presencials:
6. Impuls a l'economia circular de la Massana
per SERGI GUEIMONDE i BUJALDON (conseller de medi ambient, agricultura i sostenibilitat del Comú de la Massana)
7. Andorra, paradís de l’esport, objectiu residu zero
per MARC MAGALLON i FONT (llicenciat en ciències i tècniques de les activitats físiques i esportives, conseller general del Grup Parlamentari Liberal i vicepresident de la Comissió d’Economia)


X JORNADA DE LA FUNDACIÓ JOSEP IRLA A L'UCE
«Republicanisme i lluites compartides»

Ho organitza: Fundació Josep Irla
del 18 al 23 d'agost


Canviem la història: dones joves prenen protagonisme a les institucions
per EMMA SOLER (portaveu del Jovent Republicà de Catalunya Nord i secretaria nacional de feminismes), CARME GOMILA (tinent de batlle a Manacor), MARTA ROSIQUE (diputada del Jovent Republicà) i RUT RIBAS (diputada del Jovent Republicà)
dia 18, a les 4 del capvespre

Republicanisme i activisme econòmic
per JOSEP HUGUET (exconseller de la Generalitat i patró de la Fundació Josep Irla)
dia 19, a les 4 del capvespre

Lliçó magistral Víctor Torres: «Supervivents i resistents. els primers 20 anys del franquisme»
per JOSEP HUGUET (exconseller de la Generalitat i patró de la Fundació Josep Irla), FABIAN MOHEDANO (treballòleg, antic dirigent escolta i president de l’ANPEC), MONTSE PALAU (professora de filologia catalana a la URV i patrona de la Fundació Josep Irla) i JORDI CASASSAS (president de l’UCE)
dia 20, a dos quarts de 4 del capvespre

Festa sopar de Vallestàvia
dia 20, a les 8 del vespre

Republicanisme i drets civils
per MARTA BOLINCHES (advocada i membre del centre Irídia)
dia 21, a les 4 del capvespre

Bones pràctiques en la comunicació republicana
per MARTA VILALTA (portaveu d’Esquerra Republicana)
dia 22, a les 4 del capvespre

Autodeterminació nacional i lluita feminista
per MÒNICA MORROS (politòloga)
dia 23, a les 4 del capvespre


JORNADES DE L'ASSEMBLEA NACIONAL CATALANA A L'UCE

Ho organitza: Assemblea Nacional Catalana
del 18 al 23 d'agost


Consum Estratègic i la independència de Catalunya: el poder de la gent, la nostra millor arma
per DAVID FERNÀNDEZ (enginyer, secretari nacional de l'Assemblea Nacional Catalana)
dia 18 d’agost, a dos quarts de 6

Documental i debat noviolència
Projecció del documental de l'Assemblea Nacional Catalana Les nostres accions, el nostre poder: del pacifisme a la lluita noviolenta i taula rodona posterior amb ELISENDA PALUZIE (economista, presidenta de l'Assemblea Nacional Catalana) i ANDREU CAMPS (educador, membre de lluitanoviolenta.cat)
dia 20 d’agost, a dos quarts de 6

Taula de debat: Com articulem la construcció dels Països Catalans en el context de cada territori?
amb ELISENDA PALUZIE (presidenta de l'Assemblea Nacional Catalana), TONI INFANTE (president de la Plataforma pel Dret a Decidir del País Valencià), DANIELA GRAU (Assemblees Territorials de Catalunya Nord de l'Assemblea Nacional Catalana), JAUME SASTRE (Assemblea Sobiranista de Mallorca) i, com a moderadora XESCA OLIVER i CRESPÍ (secretaria nacional de l'Assemblea Nacional Catalana).
L'Assemblea Nacional Catalana, la Plataforma pel Dret a Decidir del País Valencià i l’Assemblea Sobiranista de Mallorca formen el Consell Federal d’Entitats Sobiranistes dels Països Catalans.
dia 21 d’agost, a dos quarts de 5

Taula rodona: "Procés judicial versus procés nacional"
amb GONZALO BOYE (advocat), NEUS TORBISCO-CASALS (advocada, Universitat Pompeu Fabra), JOSEP CRUANYES (advocat, vicepresident de l’Assemblea Nacional Catalana) i, com a moderadora, EVA PONS (Universitat de Barcelona).
dia 23 d’agost, a les 5

Acte commemoratiu: Cap Dona en l'Oblit: 17 mesos d'injustícia
amb integrants d’entitats i col·lectius de la Plataforma Dones x República. Presentat per JÚLIA TAURINYÀ i les intervencions de MONTSERRAT HIGUERAS (Dones per la Independència, Assemblea Nacional Catalana), MIREIA MATA (ERC), MONTSE ORTIZ (Òmnium Cultural), MERTXE RUIZ (Súmate), PILAR REBAQUE (Comissió de la Dignitat), ROSER ROS (Dones No Estàndards), EMMA SOLER (Jove Moviment Feminista de Perpinyà) i FINA SURINA (Junts per Catalunya).
En suport a les preses, exiliades i represaliades polítiques per l'Estat espanyol, per haver fet possible el procés d'autodeterminació de Catalunya. Denunciem la constant vulneració dels drets polítics i civils i l’excepcionalitat democràtica en què vivim.
dia 23 d’agost, a dos quarts de 7


IV JORNADA MENORQUINA
«Territori i cultura»

Ho organitza: Institut Menorquí d'Estudis
dia 20 d'agost, de les 9 a les 12


«I. Les illes com a laboratori per a avaluar els límits del metabolisme territorial»
S’abordarà el tema des de la perspectiva de Menorca com a reserva de biosfera, tot i que s’establiran comparacions amb altres territoris i es mostraran les vinculacions amb Catalunya.

Territori, biodiversitat i pressió humana. Límits per a la convivència
per DAVID CARRERAS (biòleg, director de l’Observatori Socioambiental de Menorca, OBSAM)

Metabolisme territorial: energia, aigua i residus

per JESÚS CARDONA (arquitecte, coordinador de les Directrius Estratègiques de Menorca)

L’alimentació com a eix de sostenibilitat d’un territori. Fluxos alimentaris
per NÚRIA LLABRÉS (geògrafa, VSF Justícia Alimentària Global)

«II. L’il·lustrat Joan Ramis i Ramis (Maó 1746-1819) en el bicentenari de la mort»
Amb motiu del bicentenari de la mort de la figura més destacada de la Il·lustració menorquina i de l’escriptor més important de la literatura catalana del segle xviii per la tragèdia Lucrècia (1769), n'abordarem, primer, la trajectòria en el marc del que Jordi Carbonell va anomenar el període menorquí de la literatura catalana i Joaquim Molas, el Grup Il·lustrat Menorquí, per a centrar-nos, després, en l’anàlisi de l’obra teatral i poètica.

La trajectòria de Joan Ramis i Ramis dins el Grup Il·lustrat Menorquí
per JOSEFINA SALORD i RIPOLL (historiadora de la cultura i coordinadora científica de l’IME)

La importància de l’obra obra literària de Joan Ramis i Ramis dins la literatura catalana de la Il·lustració
per MARIA PAREDES i BAULIDA (doctora en filologia clàssica i membre de l’IME)

Documental: 25 anys fent camí. Menorca Reserva de Biosfera
(Arxiu d’Imatge i So de Menorca, Consell Insular de Menorca i Institut Menorquí d’Estudis), realitzat per Magda Timoner i Pelegrí.


XIV JORNADA DE L'INSTITUT D'ESTUDIS CATALANS A L'UCE DE PRADA
«Catalunya Nord i el Procés»

Ho organitza: Delegació de Perpinyà de l’Institut d’Estudis Catalans
dia 21 d'agost, de les 2 a les 5


Es proposa de donar una visió de Catalunya Nord de la situació a Catalunya a través personalitats de la societat civil i elegits.

Ponents invitats: FRANCESC CALVET (senador), PERE BECQUE (advocat), NICOLAU GARCIA (conseller departamental, adjunt a la catalanitat), JOAN PAU BILLES (batlle de Pesillà), HERVÉ PI i JOAN BECAT (IEC)


VIII JORNADA ALGUERESA
«Llengua, ambient i tradicions»

Ho organitza: Obra Cultural de l'Alguer
dia 22 d'agost


a les 15:00 h
Introducció a la jornada
per ANTONI TORRE (Obra Cultural de l'Alguer i Institut d’Estudis Catalans)

a les 15:10 h
L’alguerés a l’escola avui: sensibilització i possibilitats
per IRENE COGHENE (Plataforma per la Llengua)

a les 15:40 h
Quaranta anys del Calendari alguerés
per SALVATORE IZZA (Edicions de l’Alguer)

a les 16:10 h
L’allada de polp: un plat típic de la cuina algueresa
per VITORIANNA PEROTTO (Escola de Alguerés)

a les 16:40 h
Sis de gener del 1605: una taronjada a l’Alguer?
per MAURO MULAS (Centre Excursionista de l'Alguer)

a les 17:10 h
La imatge de l'Alguer en alguns poetes algueresos del sécol XX
per MARIANTONIETTA SALARIS (Obra Cultural de l'Alguer i Escola de Alguerés Pasqual Scanu)

a les 17:40 h
Los paisatges del territori municipal de l’Alguer
per ANTONI TORRE (Obra Cultural de l’Alguer i IEC)

a les 18:00 h
Degustació de produïts típics


IV JORNADA DE L'ENS DE L'ASSOCIACIONISME CULTURAL CATALÀ
«La cultura popular als Països Catalans»

Ho organitza: Ens de l’Associacionisme Cultural Català
dia 22 d'agost, a les 3 del capvespre


La cultura popular és capaç de mobilitzar una gran quantitat de persones arreu dels Països Catalans. L’etnògraf Xavier Orriols reflexionarà sobre la incidència que ha tingut aquesta popularitat creixent en algunes festes. Aconseguir fomentar les expressions tradicionals i, al mateix temps, lluitar perquè no es converteixin en un espectacle desvirtuat, és un equilibri no sempre fàcil de mantenir.

Hi intervindrà: XAVIER ORRIOLS (etnògraf)


XXXIV JORNADA D'AGRICULTURA A PRADA
«Cultiu i comercialització del tomàquet: proximitat versus globalització»

Ho organitza: Institució Catalana d’Estudis Agraris (ICEA)
Hi col·labora: Secció de Ciències Biològiques de l’Institut d’Estudis Catalans
dia 23 d'agost


9:30-10:00 h
Inauguració de la Jornada

10:00-10:30 h
El cultiu del tomàquet a nivell mundial
per FRANCESC REGUANT (president de la Comissió d’Economia Agroalimentària del Col·legi d’Economistes de Catalunya)

10:30-11:00 h
Una cadena de valor globalitzada: el tomàquet industrial
per LOURDES VILADOMIU (Departament d’Economia Aplicada, Universitat Autònoma de Barcelona)

11:00-11:15 h
Pausa cafè

11:15-11:24 h
Reptes que te la producció de tomàquet a Catalunya
per JORDI ARIÑO (responsable tècnic de la Federació d’Agrupacions de Defensa Vegetal Selmar)

11:45-12:30 h
El potencial de l’edició genòmica per a la millora del tomàquet
per JOSEP PÍO BELTRÁN (professor d’investigació del CSIC a l’Institut de Biologia Molecular i Cel·lular de Plantes, CSIC - Universitat Politècnica de València)

12:30-13:00 h
Debat

15:00-15:30 h
Produint tomàquets al Vallès, de la llavor a la comercialització
per JOAN VILA (Hortícola Vila, Casa Flix)

15:30 -16:00 h
Les varietats tradicionals de tomàquet en el context de l’agricultura moderna: la seva història i les perspectives de futur
per JOAN CASALS i MISSIO (investigador de la Fundació Miquel Agustí i professor associat de la Universitat Politècnica de Catalunya)

16:00 -16:30 h
El tomàquet de conserva a Catalunya: una aproximació històrica
per JOAQUIM ROS (ICEA)

16:30-17:00 h
Experiència de la producció a la Catalunya Nord

17:00-17:45 h
Taula rodona i debat amb tots el participants.
Moderador: EDUARD ARRUGA (president de la Societat Catalana d’Economia, IEC)

17:45 h
Balanç de la Jornada i cloenda